Velbloudí závody

Jednou z tradičních zábav Katařanů jsou závody velbloudů. Je to zábava dost podobná dostihům, ale přeci jen s několika odlišnostmi. Například tu nejsou žádné překážky, je to závod čistě na rychlost a výdrž.

Jezdci

Další velkou zvláštností je, že velbloudi na sobě nemají živého jezdce, ale robota s bičíkem. Majitelé pak pomocí dálkového ovládání kontrolují robota, který žene velblouda vpřed. Závodní velbloudi totiž nejsou jako normální velbloudi uzpůsobení k dlouhému putování pouští s jezdcem či nákladem. Naopak, jsou drobnější a jezdce by neunesli. Dříve se to řešilo tak, že na nich jezdily děti. Nicméně taková jízda je pro dětského žokeje dost nebezpečná, a tak samozřejmě na velbloudech nejezdily katarské děti, ale kupovali si za tímto účelem děti odjinud (ze Súdánu, Bangladéše atd.). Navíc často docházelo ke zneužívání a podvýživě těchto ubohých dětí. Pod tlakem mezinárodních organizací se tu používání dětských žokejů v roce 2005 zakázalo. 

Závodní dráha

Jedno závodiště je kousek od Dohy, u vesnice Shahhaniya. Jednoduše zamiřte z Dohy směrem na Dukhan a po pár kilometrech uvidíte značky. Jsou tam tři závodní dráhy - 10, 8 a 6 kilometrů. Závodní dráhy jsou prosté, startovní boxy a pak už okruh obehnaný zábradlím a silnicí z obou stran. Marně byste tu hledali tribuny, Katařané totiž pozorují celý závod z aut jedoucích podél běžících velbloudů.

Koukněte ještě na nějaké další fotky z velbloudích závodů.

Ondra
2011-02-25

Vaše komentáře

Přidat příspěvek
26.02.11 08:20
Ondra
Odkazy pro zvídavé čtenáře
Reagovat

Link na informace o dětských žokejích (v Kataru platí zákaz od roku 2005):
http://en.wikipedia.org/wiki/Child_camel_jockey

Závody na stránkách ministerstva zahraničních věcí:
http://english.mofa.gov.qa/details.cfm?id=75

26.02.11 18:13
Hatla
Tak to je fakt blázinec :)
Reagovat

roboti s bičíkem, diváci jedoucí v autě....jste ještě pořád na planetě Zemi?

26.02.11 19:03
Ondra
RE: Tak to je fakt blázinec :)
Reagovat

no ona je to spíš planeta Katar...

28.02.11 20:14
Qitek
robloud
Reagovat

A že si nepořídí rovnou robotického velblouda s robojezdcem. Možná, že i diváci by mohli být roboti:)

Fotky k článku