Zpívající duna

Poslední díl našeho nedávného zájezdu. Poslední zastávka, ale klidně bych to nazval hřeb výletu.

Zpívající duny

Na světě je prý asi jenom 30 míst, kde je možné tento úkaz pozorovat a jedním z nich je Katar. Zpívající duna je úkaz, kdy pohybující se písek vydává výrazný hučivý zvuk.

Za vhodné konstalace teploty, větru a vlhkosti zvuku prý duny zpívají sami od sebe. My jsme je museli trochu přesvědčovat. A to tak, že jsme se vyškrábali nahoru. Což je mimochodem pěkná makačka. A pak sjížděli dolů. To už je sranda. Tím dáte do pohybu písek a duna začne hučet a máte pocit, jako by celá duna lehce vibrovala. Jo a když se člověk odrazí z vršku a skočí do duny, tak se ozve slušné zaprdění.

Pak už jsme jen vykopali jednou auto a mohli jet domů. To se hoši snažili vyjet nahoru na dunu, ale písek byl tentokrát opravdu jemný. A to je konec výletu. Ale nebojte, katarským zajímavostem ještě konec není.

Popis cesty

Jeďte po Salwa Road a odbočte na Umm Saieed (Mesaieed). Přejeďte 2 kruháky. U prvního kruháku se můžete zastavit u laguny. Za druhým se mezi ploty dejte doprava. Pak přejedete most přes nějaké potrubí a za ním na křižovatce doleva. Pak jeďte k té velké duně po vaší pravé ruce. (GPS: N 25.0412, E 51.4113)

Ondra
2011-07-20

Vaše komentáře

Přidat příspěvek
23.09.11 16:10
Qitek
vedle
Reagovat

Jel jsem podle toho popisku a skončil jsem u Makra a to vůbec nezpívalo. Máte to špatně:)

Fotky k článku