Želvičky

Už dřív jsme tu psali, že jsme byli uklízet želví pláž. Tak tentokrát jsme se byli podívat, jak se líhnou malé želvičky. Během jednoho týdne jsme několikrát zaslechli, že někdo byl pozorovat želvy, ale nevěděli jsme kdy a kam jet. Až Carolin to zjistila a vzala nás s sebou. Ještě se k nám připojila Ghalia s maminkou a jejich služkou.

Želvy v Kataru

Vyjeli jsme před pátou hodinou z Dohy a v šest byli ve Fuwairitu. Na pláži byla ohrádka asi 3x4 metry, která chránila hnízda. Po šesté hodině přijeli chlápci na čtyřkolce a odhrábli trochu písku z hnízda, kde se zrovna začly líhnout malé želvičky z vajíček. Chlápci je postupně odchytávali do nějaké plastové nádoby. První tři pak pustili a ty hned sprintovaly přes pláž do moře. Zbylé odvezli, prý do laboratoře na nějaké pozorování a že je pustí další den.

Zajímavosti o želvách

Mořské želvy se dožívají asi sta let a dospívají ve třiceti. Zajímavé je, že želva se vždy vrací klást vajíčka přesně na místo, kde se sama narodila. V Kataru jsou k vidění 4 druhy mořských želv, ale pouze kareta pravá tu hnízdí. Zatímco tělo dospělé želvy dosahuje až jednoho metru a váží i 80 kilogramů, čerstvě vylíhlá mláďátka mají sotva pár centimetrů a váží méně než 22 gramů. Želva snese 3 snůšky vajec v rozmezí asi 14 dnů po sobě. V každé snůšce naklade asi 150 vajec, ale bohužel ani ne jedna želva ze sta přežívá. Začíná to larvami, které ničí vajíčka, lišky, které je vyhrabávají a jedí, po vylíhnutí se už zástup predátorů jako jsou krabi a ptáci nemůže dočkat, až malá bezbranná želvička poběží z hnízda do moře. Když jsou v moři, mají malé želvičky to nejhorší za sebou, ale vyhráno také nemají. Pro mnoho ryb jsou malé želvy poměrně snadnou kořistí.

Želvy v ohrožení

Zásah lidí bohužel tento krutý přírodní výběr ještě zhoršil. Odpadky a výstavba ničí hnízdiště želv a lov a sběr vajec dohnal želvy až na pokraj vyhynutí. V roce 1985 byl v Kataru lov želv a sběr jejich vajíček zakázán, ale moc se to nedodržovalo. Ještě v roce 1993 byla v novinách fotografie, jak se želvy a jejich vajíčka prodávají otevřeně na ulici. V roce 2002 byl zákon zpřísněn a teď už se snad želvám dostává náležité ochrany.

Zdroje: Wikipedie a Frances Gillespie: Discovering Qatar

Ondra
2011-07-30

Vaše komentáře

Přidat příspěvek
23.09.11 16:12
Qitek
želví
Reagovat

Pozvali vás ty kluci do laboratoře na polívku?

Fotky k článku